Mama

Życie powinno Nas bawić i macierzyństwo również

1 czerwca 2020
D61CDC53-807A-4A1E-AC4B-52DC0235269E

Co jakiś czas siadam i zastanawiam się nad macierzyństwem. Nie takim ogólnym, słownikowym tylko tym moim, osobistym doświadczeniem obcowania z synem, a za chwilę…  Z dwoma!

I oprócz myśli „jest ciężko” pojawia się ta druga, sympatyczniejsza „przygoda”. Macierzyństwo powinno być przygodą, dobrą zabawą, czymś co daje Nam radość, powoduje uśmiech, wzrusza.

Zupełnie jak  życie.

Każda z Nas przechodzi przez fazę przewrażliwienia i nadgorliwości. U jednych ta faza trwa krótko, przez kilka tygodni, u drugich ciągnie się miesiącami i przechodzi w lata…

Jak wyluzować?

Nie przejmuj się jutrem. Nie zadawaj sobie pytania „co wyrośnie z mojego dziecka?!” za każdym razem gdy: rzuci zabawką, położy się na chodniku, pobije się z siostrą… Uwierz, że to etap, z którego wyrośnie. 

Do wszystkich, tych którzy twierdzą, że dziecko trzeba „wychować”. No jasne! Byle nie zwariować…

Życie powinno Nas bawić. I macierzyństwo również.

Postawy na luz. Oczywiście „mądry”, ale jednak luz. Pozwólmy  na parówki, michę popcornu, sobotę z bajkami, ubłocone buty, mazaki na twarzy, poplamione spodnie… ✌️ Nie twórzmy sztucznych planów i jeszcze sztuczniejszych harmonogramów dnia, tygodnia, miesiąca. Nie róbmy dramy kiedy Nasze dzieci zamiast wieczorem wykąpią się rano. 

Przestałam wierzyć w to, że dziecko można „zepsuć” jedną decyzją, słowem, gestem. Jesteśmy przecież ludźmi. Możemy się mylić.

Stawiam na autentyczność. Nie udaje przed moim dzieckiem idealnego człowieka. Czasami się wkurzam, bywam zmęczona, olewam.

Wierzę, że uśmiech może zdziałać cuda. Wyprowadza z kryzysów. Jest ważniejszy od kar.

Nie boję się przytulać, całować, patrzeć dziecku w oczy, trzymać go za rękę, mówić, że jest mądry (nawet gdy coś spsoci). Nie boję się uczyć wiary.  W marzenia.


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,