Mama

Urlop wychowawczy – co robić żeby nie oszaleć?!

24 października 2019
72997933_2421125784652193_3510374584605999104_n

Jak widzisz w tytule piszę o urlopie wychowawczym, bo jestem mamą, która ‚siedzi’ z dzieckiem w domu od… Trzech lat! Co robię, żeby nie zwariować? I dlaczego jeszcze nie wróciłam do pracy?

Po pierwsze, przez ostatnie dwa i pół roku trzy razy zmienialiśmy miejsce zamieszkania. I nie, nie były to przeprowadzki w obrębie jednego miasta ani tym bardziej dzielnicy.  Znalezienie stałego zatrudnienia wymaga ‚stałości zamieszkania’, a ja nie mam pewności czy za pół roku ‚nasz dom’ wciąż będzie naszym domem. Po drugie,  na ten moment nie mam z kim zostawić Jaśka. Dziadkowie są za daleko, a młody gardzi przedszkolem…

Bywa, że jest mi ciężko. Chciałabym wyjść na dwie, trzy godziny w ciągu dnia bez dziecięcych klamotów i samego dziecka. Brakuje mi pracy, brakuje mi wyzwań, brakuje rozwoju. Tą dziurę próbuje załatać blogiem. No ale, blog to nie wszystko… Co robić żeby nie zwariować?

Zrozumieć, że urlop wychowawczy (tudzież macierzyński) to urlop WYCHOWAWCZY czyli…

Nie siedzimy w domu same tylko z małymi dziećmi. Jesteśmy tu przez nie i przede wszystkim dla nich. Innymi słowy, naszym zadaniem jest nie jest ‚perfekcyjne prowadzenie domu’ tylko wychowywanie dzieci. Możemy nie ogarniać, mieć stosy garów, okruchy na podłodze, niedomykające się kosze z praniem. Nie latajmy z mopem jak wściekłe. Zamawiajmy pizze…

Kiedyś ze sprzątaniem czekałam do wieczora, a dokładnie na moment, w którym Jan zaśnie. I to był błąd. Po wstawieniu i wywieszeniu prania, umyciu podłogi i wyszorowaniu kibli padałam na twarz. Zasypiałam z poczuciem straty – książka leżała zamknięta, wino nieotworzone, plecy niewymasowane. Po kilku godzinach przerwanego snu ledwo otwierałam oczy i rozkręcałam kierat. Smutna!

Dzisiaj działam inaczej. Ogarniam dom między spacerami, gotowaniem, wyjściem na salkę, wizytom w klubiku. Wieczory są dla mnie święta. To czas DLA MNIE. Nie dotykam pralki, omijam zmywarkę… Nie mam problemu z tym, że coś zostanie na rano.

Korzystam z elektronicznej niani

Jeśli tak jak ja siedzisz w domu z trzylatkiem to serio, pozwól sobie na bajki. Ja nie mówię od rana do wieczora. Nie mówię przez pół dnia, no ale jeżu, ileż można?! Autka, układanki, pociągi, naklejki, autka, układanki, pociągi, książeczki, autka, układanki… BAJKA!

Kosz zabawek na czarną godzinę

Karton SOS trzymam w garażu i uzupełniam go raz w miesiącu. Wrzucam do niego tanie książeczki, ciastolinę, naklejki, zabawki z promek, bibułę, balony, klej etc. Generalnie wszystko co może zainteresować Jaśka i nie kosztuje fortuny. Pierdoły, które ratują mi życie w sytuacjach… trudnych! I które mam Wam zamiar pokazać w oddzielnym wpisie.

Wyjścia

Czym by było moje życie bez tych wszystkich wycieczek do centrów handlowych, salek zabaw, restauracji z kącikami dla dzieci, lasów, parków… ?! Nie wiem! Nawet nie chce myśleć gdzie ja by była gdyby nie te wyjścia… Pewnie w psychiatryku! Aha, jeśli Twoja znajoma jak szalona lata po wszystkich super, modnych zajęciach dla maluszków to nie myśl, że ona tak dla dziecka… ONA TO ROBI DLA SIEBIE. I DOBRZE!

Zadbaj o wygląd

Wiem, że ten akapit może się wydawać pusty, ale… Naprawdę ma sens! Pisząc ‚zadbaj o siebie’ nie mam na myśli malowania paznokci jeśli tego nie lubisz. Jak o siebie dbam? Staram się ZDROWO i REGULARNIE jeść, w miarę możliwości ćwiczyć i… Wyrzuciłam wszystkie stare, powyciągane i zmechacone dresy. Nie dzielę ubrań na te ‚do wyjścia’ i ‚po domu’. Jeśli danego dnia mam ochotę włożyć sukienkę to ją wkładam i w niej sprzątam, a kiedy nachodzi mnie ochota na dres to w tym dresie wychodzę również do sklepu.

Słuchaj muzyki

Nie mam pojęcia czemu tak długo nie włączałam ulubionych płyt i ograniczałam się do – Skocznych Piosenek Rybki MiniMini.


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  🙂 JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,