Mama

To pytanie nigdy nie jest na miejscu

11 grudnia 2018
SONY DSC

Nasz syn pojawił się na świecie dziesięć miesięcy po ślubie i dzięki temu uniknęliśmy pytania: kiedy?! Kiedy zostaniecie rodzicami?! Uff, całe szczęście…

Oczywiście to nie jest tak, że: nigdy i nikogo. Jeśli pytasz swoją siostrę czy najbliższą przyjaciółkę to w porządku, niech Cię będzie, pytaj. Ale umówmy się – pytanie kuzynki, którą widzisz raz do roku o prokreacyjne plany jest totalnie nie na miejscu (albo wręcz bezczelne).

Niektórzy nie chcę mieć dzieci

Nie, to nie jest tak, że WSZYSCY muszą mieć dzieci. Ba! To nie jest tak, że bez dziecka życie jest ‚niepełne’, mniej wartościowe czy nudne. Znam parę osób, które dzieci nie  mają, a żyje im się świetnie. Totalnie nie kupuje tekstu o ‚samotnej starości’. Rany, nie zaszłam w ciążę i nie urodziłam syna ‚dla siebie’ i mojej ‚niesamotnej’ starości. Urodziłam go dla świata (jakkolwiek banalnie to brzmi).

Czasem ludzie nie chcą bo nie czują instynktu, bo bardziej wzruszają ich pieski, bo mają takie, a nie inne plany, bo żyją takim, a nie innym życiem, w takim, a nie innym miejscu i…

Nie muszą się tłumaczyć.

Niektórzy nie mogą

Nie pytajcie proszę o dzieci, bo czasem ich brak nie jest wynikiem ‚nie chcenia’ tylko niemożności. I wtedy to pytanie boli.  Bo może ktoś się stara, może się leczy albo zbiera środki na in vitro. Może jest po próbie – kolejnej, nieudanej, która nie daje mu spać, jeść i normalnie funkcjonować. A Ty mu jeszcze dokładasz.

Niektórzy się boją

Jeśli widzisz swoją kuzynkę/synową/lub przybraną wnuczkę raz w roku ( ewentualnie dwa) i poza tym razem (ewentualnie dwoma) nie masz z nią kontaktu to najprawdopodobniej nie wiesz jak przebiegała jej ciąża, jak wyglądał poród i nie masz zielonego pojęcia o tym co działo się w połogu. A przecież ciąże bywają ciężkie, wręcz patologiczne! wymagają leżenie, podtrzymywania, hospitalizacji! Niektóre porody kończą się krwotokiem, utratą przytomności, reanimacją. Połogi przynoszą depresje.

Dlatego, nie pytajcie.


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  🙂 JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,

zdj