Mama

Siedem uwag, które współczesne matki słyszą najczęściej od doświadczenych wiekiem dziadków

28 stycznia 2020
2aa745dd-fe3b-4933-a38d-ac7c7aa2063c

Dlaczego starsze osoby, tak chętnie dzielą się z Nami „radami” i zwracają uwagę kiedy Nasze dzieci zachowują się jak dzieci? Bo „w tamtych czasach” pewne rzeczy robiło się inaczej. Jakie uwagi współczesne matki słyszą najczęściej od doświadczonych wiekiem dziadków?

Bose stopy

„Załuż mu skarpety”, „A papuciów to on nie ma” – dwa zwroty, które słyszę niemal codziennie od trzech i pół roku. Moje dziecko urodziło się w lipcu, chrzciliśmy je w sierpniu – uwaga – BEZ SKARPET.

Dziadkom, kórzy regularnie przegrzewali swoje dzieci, trudno zrozumieć, że chodzenie bez skarpet ( i to nawet zimą na niepodgrzewanej podłodze) jest… ZDROWE!  

Na wszystko mu pozwalasz

W reakcji na powyciągane z szafek gary tudzież rozwinięta rolkę papieru… Starszym pokoleniom brak elastyczności. Większość osób, które swoje dzieci wychowywało w latach 70’80’ lub 90 charakteryzuje się „sztywnością” i wyznaje pogląd, że dzieciom WOLNO tudzież NIE WOLNO, POWINNY albo NIE POWINNY. Granice wyznacza społeczeństwo a nie… Konkretny rodzic!

Ale rozpieszczony

To o dziecku, które gramoli się na kolana za każdym razem kiedy się przewróci…

Grzeczny  niegrzeczny

Niektórzy ludzie dzielą dzieci na grzeczne i nie grzeczne, a rodziców na kompetentnych i nie kompetentnych, gdzie kompetentny znaczy wrzeszczący i wyznaczający kary‍.

Niestety, trzydzieści lat temu widza na temat dziecięcej psychiki i MOŻLIWOŚCI była niedostateczna, żeby nie napisać mierna. Ludzie nie wiedzieli dlaczego półtoraroczne czy dwuletnie dziecko rzuca zabawkami (tudzież kubeczkami) i takie zachowanie przypisywano intencją i próbowano zmieniać za pomocą klapsów.

Dzisiaj na szczęście wiemy, że to NORMALNY etap. Podobnie jak histerie, rzucanie się na podłogę, reagowanie krzykiem , nadużywanie „nie”…

Dziecko powinno mieć SWIJE zabawki i się nimi bawić

Nie mam pojęcia czy i Wy spotykacie się z takim „problemem”, ale ja słyszałam to zdanie wielokrotnie w sytuacji gdy wpuściłam swoje dziecko do kuchni i pozwoliłam na opróżnienie szafki z garami albo na zabawy z papierem toaletowy. Nie wiem czemu wiele osób uważa, że najatrakcyjniejsza (i najwłaściwszą) zabawką jest ta grająca i świecąca z napisem od lat „dwóch/trzech/czterech…”, bo z moich obserwacji wynika, że najwiecej fanu dają produkty spożywcze, które są przesypywane, mieszane, ugniatane. Absolutnie nie dziwi mnie fakt, ze mój syn zainteresowany jest radiem, ekspresem do kawy, mikserem, a nawet pralką‍.

On Tobą rządzi

Za każdym razem kiedy negocjujesz albo po prostu czekasz, aż Twoje dziecko łaskawie zmieni zdanie bo nie masz ochoty go zmuszać. Zawsze wtedy gdy rozwiązania szukacie RAZEM i zgadzasz się na wersje dziecka. Niestety dla wielu starszych osób wychowanie to pewien rodzaj walki. Dorosły walczy z dzieckiem i nie może przegrać bo to oznacza… Słabość.

Zjedz chociaż mięsko

Według dziadków dziecko, które zjadło mięsko będzie zdrowe i silne. Kij z brokułami, których nie ruszyło. I kto by się przejmował kaszą… MIĘSKO. 

Tymczasem to warzywa i owoce stanowią PODSTAWĘ piramidy zdrowego żywienie i aktywności fizycznej✌️


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  🙂 JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,