Mama

Po czym poznać, że jesteś gotowa na drugie dziecko?

28 listopada 2020
C06B42E6-6ED6-4800-BED3-06F6377033EC

Po czym poznać, że jesteś gotowa na drugie dziecko? Bez wyrzutów sumienia podajesz dziecku parówki i zamawiasz pizzę…

Nie pytaj „jaka różnica wieku jest najlepsza” tylko „czy jestem na etapie od tego nie umrze, mam to w dupie, nie twoja sprawa”. Od czterech miesięcy jestem mamą dwójki. Myślisz o drugim dziecku? Chcesz mojej rady?

Zadbaj o zasoby.

Druga ciąża zmobilizowała mnie do przeprowadzki. O Kubie dowiedziałam się w listopadzie, a w grudniu pakowałam kartony. Chciałam być bliżej rodziny. Do wychowania jednego dziecka potrzebna jest cała wioska, a my mielibyśmy zostać sami z dwójką? No way!

Podziwiam rodziców, którzy wychowują dzieci bez wsparcia dziadków, niani, cioci… Sami byliśmy takimi rodzicami przez dwa i pół roku (a właściwie ja byłam taką matką , bo M poświęcał się wtedy pracy) i serio, z perspektywy czasu trochę mi siebie żal. Strasznie się męczyłam. Macierzyństwo cieszyło by mnie bardziej gdybym miała przerwy. Popołudnie z dziadkami, kilka godzin z nianią… Serial.

Przy dwójce dzieci słowo „regeneracja” nabiera nowego znaczenia. Trzydzieści minut między bajką starszaka, a drzemką juniora.

I tu dochodzimy do sedna.

Jeśli miewasz wyrzuty sumienia bo „ włączyłaś bajkę” to podwójne macierzyństwo może nie być dla Ciebie. Bajki, parówki, pizza ratują przed wariactwem podobnie jak smoczki, bujaczki, gryzaczki, wszystko co chińskie i niekoniecznie eko. Przy drugim dziecku trzeba wrzucić na luz. Pierwsze nie umarło? Drugie też nie zginie. Można spać w kupie i jeść ze słoiczka

Jeśli jesteś w stanie nie myć podłogi przez tydzień, a kurzy nie ścierać przez dwa to tak, jesteś gotowa na drugie dziecko. Innymi słowy musisz tolerować bałagan, godzić się na hałas i  akceptować spontan. Jeśli w dalszym ciągu jesteś na etapie „nie wyrobiłam z obiadem, co ze mnie za matka” to przy dwójce możesz się wykończyć.

Nie mówię, ze perfekcjonizmu nie da się połączyć z piątka dzieci, ale o wiele łatwiej wychowywać tą piątkę równając do… Obniżonej poprzeczki.


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,