Mama

Mówienie komukolwiek, że coś powinien jest po prostu i zwyczajnie, nietaktem.

4 czerwca 2019
IMG_9391

Mam straszną alergię na zdania zaczynające się od słowa ‚powinnaś’ tudzież ‚powinno’. Wiecie, Twoje dziecko powinno: zasypiać w łóżeczku, zjeść cały obiadek, być karmione piersią bla bla bla. Sorry, ale mówienie komukolwiek, że coś powinien jest po prostu i zwyczajnie, nietaktem. Serio, to NIEPOROZUMIENIE.  I to jest raz. A dwa, zdanie ‚dziecko powinno…’ sugeruje, że – wszystkie dzieci są TAKIE SAME, a to przecież nieprawda.

Czy tylko mnie irytuje patrzenie na macierzyństwo przez pryzmat całego społeczeństwa? W sensie nie rozpatrujemy przypadku konkretnej matki (i konkretnego dziecka) tylko wsadzamy kobiety do wielkiego wora z napisem ‚macierzyństwo’ i zakładamy, że coś ‚powinny’ tudzież ‚nie powinny’. Tymczasem każda z Nas jest inna. Ma swoją wrażliwość, wiedze, przekonania, doświadczenie, preferencje, portfel…

Twoje dziecko powinno: chodzić do przedszkole, jeść zielony groszek, kłaść się o dwudziestej… No ale umówmy się – wśród trzydziestu dziewięciu milionów Polaków znajdziemy takich, którzy nie lubią zielonego groszku i tych, którzy go kochają, jedzą garściami, uprawiają, a nawet mrożą. Serio wyobrażasz sobie świat, w którym wszyscy lubimy i robimy to samo? Bo ja nie. To brzmi jak koszmar.

Z jednej strony lubimy oryginalność, ale z drugiej… POWINNA! Kiedy ktoś robi coś inaczej to od razu dziwny, głupi albo niepoważny. A może właśnie jest śmiały, niesztampowy, odważny? Zabrali niemowlę do Indii – niepoważni. Nie zapisali do szkoły – odmieńcy… Niektóre rzeczy nie mieszczą się ludziom w głowach tylko i wyłącznie dlatego, że… wychodzą poza. Poza doświadczenie, możliwości, ambicje.  Myślę, że to znasz ‚ nie nazwałabym dziecka Benjamin…/ nie zostawiła go z  nianią i nie poszła na imprezę’. Ty nie, ale ona TAK! I nie dlatego, że jest zła. Po prostu jest inna. Inna od Ciebie.


DOBRNĘŁAŚ DO KOŃCA? SUPER! BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE KOLEJNA ZARWANA NOC NIE POSZŁA NA MARNĘ  🙂 JAK MYŚLISZ – TEN TEKST MÓGŁBY SIĘ KOMUŚ PRZYDAĆ? JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TAK TO PROSZĘ CIĘ O:

  • KOMENTARZ (NAJLEPIEJ MIŁY :D)
  • LAJKA, SERDUSZKO TUDZIEŻ INNĄ MEGA SPONTANICZNĄ REAKCJĘ
  • UDOSTĘPNIENIE

W TYM CELU ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ FANPAGE

AGNIESZKA,